CNC Makine Tanımlama Post Processors

SharpCAM ilk kurulduğunda Fanuc varsayılan olarak gelmektedir. Fanuc haricinde farklı bir kontrol ünitesi için post processor almak istenildiğinde uygun makine tanımlamasının yapılması gerekir. Aksi durumlarda kontrol ünitesi kodları tanıyamaz ya da istenildiği gibi çalışamaz.

Diğer bütün CAM yazılımlarında da süreç benzer şekilde ilerler. Makineye uygun Post Processors alınabilmesi için kodlama yapılır ve bu hizmet için ücret çıkartırlar. Fakat SharpCAM kuruluş felsefesi gereği hiç bir ücret talebinde bulunmaz. Eğer makine tipiniz SharpCAM Türkiye resmi web sayfasında varsa direkt indirebilirsiniz ve burada anlatacağımız yöntem ile makine tanımlamayı başarı ile yapabilirsiniz. Eğer kontrol üniteniz listede yoksa bu uyumsuz olduğu anlamına gelmiyor. Kodlamaların çoğu birbirine dönüştürülebiliyor yada ufak revizyonlar ile bütün makineler ile uyum sağlanabiliyor. Kontrol üniteleri ile ilgili en net bilgi için sharpcamturkiye.com web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Şimdi Makine Tanımlama ( Post Processors ) Nasıl Yapılır? sorusuna yanıt verelim.

# Makine Tanımlama ( Post Processors )

1- Kırmızı ile belirtilen alanda ki 2 noktaya tıklayarak dosya yoluna gidip CNC kontrol ünitesini seçmeniz yeterlidir. Eğer önceden yüklenmiş olan dosyalar içerisinde aradığınız yoksa https://www.sharpcamturkiye.com/makine-tanimlama/ adresini ziyaret ederek, cnc kontrol ünitesine uygun dosyayı indiriniz.

2- İndirmiş olduğunuz dosyayı NC code sekmesinin en altında yer alan aktif makine tanımı dosya yoluna taşıyınız.

C:\Users\(?Bilgisayar Adınız?)\Documents\SharpCam Machine Definitions genellikle dosya yoludur. Kırmızı ile belirtilen alanda ki 2 noktaya tıklayarak dosya yoluna gidip CNC kontrol ünitesini seçmeniz yeterlidir. 

3- Son olarak SharpCAM ayarlarına gidip varsayılan olarak yapmış olduğunuz değişikliği kaydetmeniz gerekiyor. Bunun için de  SharpCAM menüsü Tool > Options > Active Part Settings ‘e tıklayınız.

Kırmızı alan ile gösterdiğimiz yerde ki 3 noktaya tıklayarak yine aynı dosyayı tanıtınız. Artık varsayılan olarak istemiş olduğunuz Post Processors alınmış olacaktır.